Ministerstwo Kultury


Widowisko Ścięcie Śmierci – Unikalna Tradycja Zapustowa Ziemi Jedlińskiej

Projekt w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna

Celem projektu było podjęcie kompleksowych działań, które umożliwią wspieranie, utrwalenie i przekazywanie wartościowych i unikalnych zjawisk z  zakresu niematerialnej kultury ludowej i tradycyjnej dzięki zorganizowaniu przedsięwzięcia, którego realizacja zapewni ocalenie od zapomnienia tradycji zapustowych ziemi jedlińskiej. W ramach zadania odtworzone było unikalne widowisko obrzędowe Ścięcie Śmierci, wystąpiły kapele i zespoły ludowe a także młodzieżowy zespół ludowy. Został zorganizowany jarmark sztuki ludowej z warsztatami dla młodzieży i dorosłych. Wystąpił artysta w repertuarze rozrywkowym. Odbiorcami działań projektowych w plenerze byli ludzie z całego kraju. Całkowity koszt projektu wynosił: 49 870,38 złotych, natomiast kwota dotacji wynosiła 20 000 złotych.

Termin realizacji: 2020 rok





 

Ochrona Dziedzictwa Kulturowego Ziemi Jedlińskiej poprzez odtworzenie widowiska Ścięcie Śmierci

 

Projekt w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna

Celem projektu było  podjęcie działań , które są kompleksowe i umożliwiają utrwalenie, wspieranie i przekazywanie wartościowych zjawisk z zakresu niematerialnej kultury ludowej i tradycyjnej poprzez realizację przedsięwzięcia kulturalnego, dzięki któremu było  możliwe ocalenie od zapomnienia unikalnych tradycji zapustowych ziemi jedlińskiej. W ramach zadania odtworzone zostało jedyne w swoim charakterze, unikalne w skali kraju i Europy widowisko obrzędowe Ścięcie Śmierci, wystąpiły  zespoły i kapele ludowe a także ludowy zespół młodzieżowy, zorganizowany był  jarmark sztuki ludowej wraz z  warsztatami dla dzieci i młodzieży, wystąpili artyści w repertuarze rozrywkowym. Odbiorcami wydarzenia , które odbyło  się w plenerze byli  ludzie z całego kraju. Projekt wpisał  się w założenia Konwencji UNESCO. Całkowity koszt projektu wynosił: 65 587,66 złotych, natomiast kwota dotacji wynosiła 20 000 złotych.

Termin realizacji: 2019 rok



 

 

Zapustowe Tradycje Ziemi Jedlińskiej – Widowisko Plenerowe Ścięcie Śmierci

 

Projekt w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna

Celem projektu było podjęcie kompleksowych działań umożliwiających wspieranie, przekazywanie i utrwalanie unikalnych i wartościowych zjawisk z zakresu niematerialnej kultury ludowej i tradycyjnej poprzez organizację przedsięwzięcia kulturalnego, którego realizacja pozwoliła na ocalenie od zapomnienia tradycji zapustowych ziemi jedlińskiej. W ramach zadania odtworzone zostało unikalne widowisko obrzędowe Ścięcie Śmierci, wystąpiły  zespoły i kapele ludowe oraz ludowy zespół młodzieżowy. Został zorganizowany jarmark sztuki ludowej wraz z warsztatami. Wystąpili artyści w repertuarze rozrywkowym. Wszystkie wydarzenia odbyły się w plenerze, odbiorcami byli ludzie z całego kraju. Projekt zintegrował członków społeczności, zapewnił bezpośredni kontakt odbiorców działań z twórcami będącymi żywą skarbnicą tradycji i kultury ludowej. Założenia projektu wpisały się w Konwencję UNESCO. Całkowity koszt projektu wynosił: 50 506,61 złotych, natomiast kwota dotacji wynosiła 16 000 złotych.

Projekt zrealizowany w 2018 roku


 

Tam gdzie śmierć ścinają- unikalna tradycja ziemi jedlińskiej

 

Projekt w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna

Celem projektu było kompleksowe działanie umożliwiające utrwalenie, wspieranie i przekazywanie wartościowych i unikalnych zjawisk z zakresu niematerialnej kultury ludowej i tradycji poprzez realizację przedsięwzięcia, dzięki któremu było możliwe ocalenie od zapomnienia tradycji zapustowych ziemi jedlińskiej. W ramach zadania odbył się zapustowy bal kobiet, koncert znanego artysty, odtworzenie unikalnego widowiska obrzędowego Ścięcie Śmierci. Wystąpiły zespoły i kapele ludowe oraz ludowy zespół  młodzieżowy. Odbyły  się warsztaty folklorystyczne, został zorganizowany jarmark sztuki ludowej. Wystąpił artysta w repertuarze rozrywkowym. Działania projektowe zintegrowały członków społeczności, umożliwiły bezpośredni kontakt odbiorców w twórcami, którzy są skarbnicą tradycji i kultury ludowej. Większość wydarzeń odbyła się w plenerze. Ich adresatami byli  ludzie z całego kraju. Projekt ze swoimi założeniami wpisał się w założenia konwencji UNESCO. Całkowity koszt projektu wynosił: 70 009,79 złotych, natomiast kwota dotacji wynosiła 20 000 złotych.

Termin realizacji: 2017 rok



 

Ścięcie śmierci- Przystanek na szlaku tradycji zapustowych

 

Projekt w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna

Celem projektu było podjęcie kompleksowych działań umożliwiających wspieranie, przekazywanie i utrwalenie unikalnych i  wartościowych zjawisk z zakresu niematerialnej kultury ludowej i tradycyjnej poprzez organizację przedsięwzięcia kulturalnego, którego realizacja pozwoliła na ocalenie od zapomnienia tradycji zapustowych ziemi jedlińskiej.  W ramach projektu odbyły się warsztaty z etnografem, warsztaty folklorystyczne z zespołem ludowym i jarmark sztuki ludowej. Odbył się ogólnopolski konkurs na najciekawsze przebranie zapustowe, odtworzone zostało unikalne widowisko obrzędowe Ścięcie Śmierci, wystąpiło  7 zespołów ludowych w 1 młodzieżowy. W ramach działań zaprezentowane zostało żydowskie święto Purim. Większość wydarzeń odbyła się w plenerze, odbiorcami byli  ludzie z całego kraju. Projekt zintegrował członków społeczności, zapewnił bezpośredni kontakt odbiorców działań z twórcami będącymi żywą skarbnicą tradycji i kultury ludowej. Założenia projektu wpisują się w Konwencję UNESCO. Całkowiy koszt projektu wynosił 35 660,21 złotych, natomiast kwota dotacji wynosiła 12 000 złotych.

Projekt realizowany w 2016 roku

 

 

Ślady tradycji- Dziedzictwo Znane i Nieznane

 

Projekt w ramach programu: Kultura ludowa i tradycyjna

Projekt zakładał organizację przedsięwzięć kulturalnych, pozwalających osiągnąć założone cele: ocalenie od zapomnienia i przywrócenie  do życia unikalnych i wartościowych zjawisk z zakresu niematerialnej kultury ludowej i tradycji ziemi Jedlińskiej  i przybliżenie odbiorcom kultury i tradycji mniejszości Żydowskiej zamieszkujące te tereny do czasów II wojny. W ramach projektu odbyło się: odtworzenie obrzędowego widowiska zapustowego Ścięcie Śmierci  z XVII w, zaprezentowanie obrzędu zapustowego  z innego regionu Polski ukazującego sposób życia ludności żydowskiej, odtworzenie Jedlińskiego Wesela, którego zapis odnaleziono w kronikach z XIX w, przedstawienie wesela żydowskiego przez aktorów z teatru żydowskiego, przeprowadzenie konkursu dla szkół, warsztatów z etnografem i warsztatów folklorystycznych. Wydarzenia odbyły się w plenerze, odbiorcami byli mieszkańcy gm. Jedlińsk, regionu i turyści z Polski. Całkowity koszt projektu wynosił 57 224,29 złotych, natomiast kwota dotacji wynosiła 20 000 złotych.

Projekt realizowany w 2015 roku.

 

 


Jesteśmy tutaj:
  

Porady prawne w GCKiKF:
Po uprzednim umówieniu się.

Szymon Witczak

tel. +48 660 707 183.

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek
08:00 - 20:00
Sobota
Nieczynne

Newsletter
Statystyki
Odwiedzin: 592472
Online: 1

Strony w Internecie


Gminne Centrum Kultury i Kultury Fizycznej
w Jedlińsku  
      
ul. Krótka 1         
26-660 Jedlińsk           
NIP: 796 28 13 922
Regon: 141208576
Tel. 48 32 13 052 

Kanał na Youtube
Facebook

   BIP